Rekuperacja (wentylacja mechaniczna)

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on whatsapp
Share on skype
Share on email

  Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych podanych w formularzu w celu kontaktu i przedstawienia oferty przez EKO-ŹRÓDŁA.PL oraz podmioty przetwarzające.

  1
  2
  3
  4
  5
  6
  7
  8

  Rekuperacja - Elementy składowe systemu

  Jak to działa? 

  Rekuperacja (wentylacja mechaniczna)  oznacza odzysk ciepła za pomocą wentylowania mechanicznego pomieszczeń.

  Rekuperacja. Przyjrzyjmy się całemu temu procesowi. Wygląda to tak, że powietrze z otoczenia (kolor niebieski – patrz. rysunek poglądowy) dostaje się do wewnątrz kanałem czerpni. Tam zostaje ogrzane w wymienniku powietrza (rekuperatorze) powietrzem zużytym. A więc wyciąganym z domu (kolor czerwony – patrz. rysunek poglądowy). Dzięki temu świeże, chłodniejsze powietrze dogrzewamy jedynie o różnicę pomiędzy jego temperaturą po podgrzaniu a temperaturą wewnątrz domu.

  Jest to zatem system odzyskiwania energii cieplnej poprzez zastosowanie wyżej wymienionego wymiennika.

  Problemem współczesnych budynków jest „brak oddechu” powodowany przez bardzo szczelne okna, ocieplenie budynku, szczelne, grube drzwi, gips i farbę lateksową na ścianach. Jak wiemy wszystko to prowadzi do tzw. „syndromu chorego budynku” rozumianego jako brak naturalnej cyrkulacji świeżego powietrza. Jest to przyczyną wielu chorób związanych z brakiem dostępu do wymiany powietrza.

  Nie wspominając o osadzających się grzybach na ścianach i pleśni, które następnie osadzają się na naszych płucach i wpływają bardzo agresywnie na nasz organizm.

  Z kolei wentylując nasze domy tradycyjną metodą, liczmy się z wytracaniem sporej wartości energetycznej domu (ok.30%!). Dlatego mechaniczna wentylacja jest tutaj ratunkiem, ponieważ daje nam zysk zdrowego oddychania, a przy tym jednocześnie nie wychładzając domu.

  Rekuperacja odpowiednio zwymiarowana i odpowiednio wykonana daje nam korzyści w postaci świeżego, zdrowego powietrza. Niewątpliwie dodaje odzysku energii z ciepłego, już ogrzanego powietrza zużytego, które „opuszcza” nasze wnętrza. W ten sposób pozbywamy się uporczywych zapachów, wilgoci oraz pleśni i grzybów, zachowując tym samym szczelność całego mieszkania.

  Nowoczesne budownictwo, chcąc zapewnić wentylację pomieszczeń oraz sprostać normom zapotrzebowania energetycznego, będzie musiało zastosować systemy wentylacji mechanicznej, na czym skorzystają wszyscy użytkownicy rekuperatorów.

  Rekuperacja może zapewnić nam także schłodzenie w lecie, a zimą zapewnić rozprowadzenie ciepła po całym domu.

  Zastosowanie rekuperacji obniża moc pompy ciepła dla danego budynku nawet o zakres 20–30%. Dlatego zamiast stosować pompę ciepła o mocy np. 10 kW, po zamontowaniu rekuperacji, można wybrać pompę o mocy 8 kW, która jest tańsza w użytkowaniu i zakupie.

  System wentylacji mechanicznej można połączyć również z Dystrybucją Gorącego Powietrza z kominka i pieco-kominka. Wówczas wystarczy zasilić odpowiednio nawiewane powietrze, dzięki czemu wspomoże to pracę jednostki wymiennika i obniży również koszty użytkowania samego rekuperatora.

  Poczytaj dokładnie co to piecokominek.