Zastanawiasz się,
jak to właściwie działa?
Zobacz
z czego składa się instalacja
ile szacunkowo energii wyprodukuje
Witamy w serwisie
EKO
-źródła.pl
Witamy w serwisie
EKO
-źródła.pl
ŹRÓDŁA TO
POCZĄTEK
POCZĄTEK NOWEJ DROGI
Nowoczesne technologie
Ekologia i dbanie o planetę
Komfort Twego Azylu
Ekonomiczne, oszczędne rozwiązania
Niezależność energetyczna
previous arrow
next arrow
Shadow
Slider

Na co zwrócić uwagę, decydując się na domową elektrownię PV?

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on whatsapp
Share on skype
Share on email

Na rynku powstaje coraz większa liczba firm zajmujących się montażem paneli fotowoltaicznych. Z uwagi na rozprzestrzenianie się COVID- 19 rynek energetyczny nieco spowolnił, jak również pozostałe sektory gospodarki. Jednak korzystając ze spowolnienia, w którym obecnie się znajdujemy, procedury, których musimy przestrzegać dają nam szanse podejść do tematu bardziej świadomie i w sposób przemyślany. Korzystając z informacji jakie możemy pozyskać w sieci jednocześnie przebywając w domu, mamy możliwość osiągnąć lepszy efekt ekonomiczny.

Innymi słowy mamy czas by odpowiedzieć sobie na pytanie, z jakiej ilości energii będziemy korzystać przez najbliższe lata, co przełoży się na odpowiednia instalację naszej elektrowni.

Warto zwrócić uwagę na takie aspekty jak:

  • ile energii będziemy zużywać?
  • jakie są prognozy cen prądu na najbliższe lata?
  • jakie urządzenia w domu możemy zasilać energią elektryczną?
  • miejsce elektrowni

Odpowiadając na pierwsze pytanie, należy wziąć pod uwagę liczebność rodziny, oraz wiek dzieci. Warto wziąć pod uwagę czy jest to dom pokoleniowy czy mieszkamy w nim w gronie najbliższych osób. Jak wiemy, dzieci często opuszczają gniazdo rodzinne, kierują się na studia więc będzie to miało wpływ na mniejsze zużycie energii w domu. Z drugiej jednak strony jeśli weźmiemy pod uwagę wzrost cen prądu oraz zużycie naszej elektrowni to niewielkie przewymiarowanie względem zużycia może w konsekwencji przynieść istotną korzyść ekonomiczną w przyszłości.

Korzystając z większej ilości czasu jaki spędzamy w domu możemy się przyjrzeć prognozom cen energii elektrycznej, a także cen instalacji elektrowni. Z uwagi na rosnący trend rozwoju tego sektora gospodarki jest duża szansa, że montaż paneli będzie coraz tańszy, natomiast cena za energię może relatywnie wzrastać. Stąd tez warto zwrócić uwagę kiedy będzie dla nas najlepszy moment na instalację paneli, tak byśmy mogli w pełni korzystać z naszej elektrowni.

Inwestując w domową elektrownię, dobrze jest przemyśleć z jakich urządzeń w gospodarstwie domowym  możemy zrezygnować, by dać pierwszeństwo urządzeniom zasilanym na prąd. W prawdzie w samym domu mamy tych urządzeń dość dużo zasilanych elektrycznie. Odkurzacz, pralka, suszarka, czajnik, sprzęt inteligentnego zarządzania domem. Pochylić się możemy ewentualnie nad kuchenka gazową, która jest wymieniana na indukcję, a ta jest zdecydowanie szybszym urządzeniem do przygotowywania potraw. Wiele urządzeń, które wykorzystujemy w gospodarstwie domowym, możemy zamienić na urządzenia elektryczne, za przykład może posłużyć tutaj kosiarka, bądź piła spalinowa do drewna, którą można zastąpić elektryczną. Są to przykłady, w których jeśli zsumujemy pobór prądu może nam dać pokaźny wynik, za który nie będziemy musieli płacić posiadając swoje panele fotowoltaiczne.

No dobrze, mamy swój dom to i pewnie kawałek działki, a co z wspólnym biesiadowaniem, spotykaniem się z przyjaciółmi, czy warto wówczas grill zamienić na elektryczny opiekacz?

Coraz częściej możemy dostrzec, że w dobie cyfryzacji i globalizacji, ludzie pragną swojego azylu, przestrzeni, w której będą mogli w sposób niezależny odpocząć, po prostu bardziej „BYĆ” niż „MIEĆ”.

W związku z tym zjawiskiem coraz więcej osób korzysta z piecy opalanych drewnem, z wędzarnią z trzonem kuchennym z piecem do pizzy. Może warto przemyśleć, jako obywatele globalnej wioski podłączeni wszyscy do jednej sieci, posiadający elektrownie fotowoltaiczne, która przynosi nam wymierne korzyści, czy nie warto wówczas stworzyć przestrzeni w której będziemy mogli cieszyć się pierwotnym ogniem i przepysznymi potrawami. Informacje dotyczące takich urządzeń możemy odnaleźć w innych artykułach naszej strony. My jednak wracajmy do tematu 😉

Kluczową sprawą jest miejsce elektrowni, ponieważ od niego ściśle zależy jej wielkość i możliwości. Rozrastająca się branża fotowoltaiki daje nam coraz to nowe możliwości, zatem istnieją coraz większe panele (mowa tutaj o mocy pozyskania energii słonecznej, nie o m2), które zajmują mało przestrzeni, a są bardzo wydajne. Jeśli nie mamy zbyt wiele miejsca na swojej działce lub usytuowanie domu względem słońca nie jest korzystne, to musimy korzystać z mocnych paneli 400 W, bądź 500 W, które są jeszcze drogie ale przede wszystkim już dostępne. Nie będziemy tutaj pisać o sytuacji wielkiej połaci dachowej wysuniętej na południe, bo wszyscy wiemy  jak wówczas będzie wyglądała elektrownia PV.

Podsumowując dobór falownika, paneli, uziomów, zabezpieczeń, w tym zakresie warto zaufać profesjonalistom, firmie montującej naszą elektrownie, która może okazać referencje i podzielić się swoim doświadczeniem. W prawdzie w innych artykułach będzie można pozyskać ogląd informacji na jakie parametry elektrowni zwrócić uwagę, by zwrot z inwestycji był dla nas jak najbardziej opłacalny. Decydując się na domową elektrownie, musimy wyjść w przyszłość i oczami wyobraźni zobaczyć jak będziemy funkcjonować. Taka postawa pozwoli uniknąć niechcianych błędów, a my będziemy mogli z podniesiona głową patrzeć na naszą instalację fotowoltaiczną, jako tą która była „szyta na miarę”.

Dodaj komentarz