Panale fotowoltaiczne, fotowoltaika (PV)
Fotowoltaika (PV) – przetwarzanie energii słonecznej na energię elektryczną za pomocą paneli fotowoltaicznych, ułożonych szeregowo i pochłaniających promienie słoneczne. Dzięki temu użytkownik jest w stanie wytwarzać prąd na potrzeby własne, a nadwyżki może zmagazynować w sieci elektromagnetycznej, uzyskując docelowo prąd za darmo. W ten sposób wspieramy ekologię, pozyskując całkowicie czystą energię dla naszego domu i niezależne źródło prądu.
Obecnie energia słoneczna jest wykorzystywana do zasilania urządzeń, które pobierają prąd w naszym gospodarstwie domowym. Ciekawostką jednak jest to, że docelowo fotowoltaika może zasilać również urządzenia przenośne takie jak: zegarek, kalkulator, znaki i sygnalizacje drogową, oraz parkometry. Jest to technologia, która rozwija się bardzo dynamicznie z uwagi na ciągle rosnące ceny prądu oraz wymogi ochrony środowiska, a także kultura, w której uczymy się dbać o środowisko korzystając z źródeł OZE.
Zjawisko fotowoltaiczne jest to pozyskanie energii ze słońca. Temperatura oddziałuje na półprzewodnik w tym przypadku krzem, który przewodzi ładunek elektryczny. Stały prąd wytworzony pod wpływem temperatury trafia do urządzenia, które nazywamy falownikiem. Inaczej, inwerter ma zadanie przetworzyć prąd stały w prąd zmienny. Tan natomiast trafia do gniazdek i korzystamy z niego zasilając urządzenia niezbędne do naszego funkcjonowania w domu.
Prosument, takim terminem określamy osobę, która korzysta ze swojej elektrowni fotowoltaicznej na potrzeby własne. Wszelkie nadwyżki wyprodukowanej energii są wysyłane do sieci energetycznej, a niedobory pozyskiwane, w stosunku 1:08. Np. wyprodukowaliśmy 1 kW energii własną elektrownią, jednak będąc poza domem powiedzmy na urlopie wysyłamy ta energie do energetyki. Innym razem przyjechali do nas znajomi w odwiedziny na kilka dni, mamy większe zużycie wody oraz prądu. Z faktu braku pogody dużą część spędzamy w domu i nasza elektrownia nie jest na tyle wydajna by pokryć to zapotrzebowanie, zatem pozyskujemy 80% zmagazynowanej produkcji od elektrowni.
WARTO zwrócić uwagę na uzyski energii z promieni słonecznych. KIEDY SĄ NAJLEPSZE? W jakim rejonie w Polsce, jaki kąt nachylenia paneli najlepiej generuje energię? Bowiem te pytania mają KLUCZOWY wpływ na OPŁACALNOŚĆ tej technologii a właściwie na CZAS ZWROTU z inwestycji…
Przy odpowiednim doborze elektrowni i warunków jaki nam umożliwiają jej zainstalowanie, zaangażowany KAPITAŁ może nam się zwrócić już w 4-5 LAT.
Polecamy nasz artykuł: Moja domowa elektrownia – na co zwrócić uwagę by skrócić CZAS zwrotu z inwestycji?
NIE ZAPOMINAJMY o DOTACJACH które obecnie dotyczą WSZYSTKICH ZAINTERESOWANYCH FOTOWOLTAIKĄ.